Gaz Beton - Balcı Beton İnşaat

Gaz Beton

Gaz beton yapı malzemesi, 1923 yılında İsveç’te keşfedilmiş ve ilk endüstriyel üretim 1929 yılında Ytong markası ile başlamıştır. Bu nedenle gaz beton kamuoyunda, ytong olarak da bilinmektedir. Balcı Beton-İnşaat firması olarak hedefimiz, enerji verimliliği sağlayan, deprem ve yangına karşı güvenli, çevre dostu özelliklere sahip gaz beton yapı malzemesinin geniş kitleler tarafından bilinir ve tercih edilir hale getirilmesidir. Gaz beton kendi sektöründe son beş yılda %60’ı aşan bir büyüme kaydetmiştir. Önümüzdeki dönemde de bu büyüme eğiliminin sürmesi bekleniyor.

Gaz Beton Nedir?

Kısaca gaz beton:

 • Gözenekli, hafif bir yapı malzemesidir.
 • Hacim olarak %84 hava dolu gözeneklerden oluşur.
 • Yoğunluğu düşük, masif bir malzemedir.
 • Isı iletkenliği en düşük kagir duvar malzemesidir.

Gaz betonu, yapı malzemeleri ve yapı elemanları olarak iki bölümde inceleyebiliriz; daha detaylı bilgiye Türkiye Gaz Beton Üreticileri Birliği sitesinden ulaşabilirsiniz.

kdz ereğli gaz beton
Kdz Ereğli gaz beton

Gaz Betonun Teknik Özellikleri

 • Isı yalıtımı

Gaz betonun hacminin %85’i durgun hava dolu gözeneklerden oluşur. Yüksek ısı yalıtımı özelliği vardır. Bu sayede yapınızı yazın serin, kışın sıcak tutar.

 • Yangın dayanımı

1200 santigrat derece sıcaklığa kadar dayanıklı olan gaz beton ürünleri A1 sınıfı “hiç yanmaz” yapı malzemeleri grubundadır. Bu özelliği ile gaz beton, yapılarda yangın emniyeti sağlar.

 • Deprem dayanımı ve hafiflik

Hafif bir kagir yapı malzemesi olan gaz beton, yapılara ek yük bindirmez. Deprem etkisi binanın ağırlığı ile doğru orantılıdır. Gaz beton, hafifliği ile depreme karşı yapının dayanımını artırmasının yanında, betonarme yapıda demir ve beton tasarrufu sağlar.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde gaz betonun sağladığı tasarruflar konusunda bir çalışma yapılmıştır. Buna göre gaz beton kullanılan 8 katlı bir binada, statik tasarımda, %7 beton tasarrufu ve %12 demir tasarrufu yapıldığı tespit edilmiştir.

 • Çevre dostu yapı malzemesi

Gaz beton tümüyle doğal ham maddelerden üretilir. Gaz beton çevre dostu bir yapı malzemesidir. Dünyaca kabul edilen bir eko etiket olan Çevresel Ürün Deklarasyonuna (Enviromental Product Declaration – EPD) sahip olan gaz beton, yeşil bina tasarım ve yapımlarında tercih edilmektedir.

 • Sağlamlık

İnşaat teknolojisinin gerektirdiği çeşitli mukavemet sınıflarında üretilen gaz beton ile yapılan döşeme, duvar ve çatılar sağlamlık ve statik özellikleri ile kusursuzdur.

 • Sağlıklı mekanlara uygunluk

Gaz beton, ısı depolama özelliğine sahiptir. Dış duvarlarda kullanıldığında yapıyı, dışarıda oluşan ısı farklılıklarından korur. Böylelikle, yapı içinde sağlıklı ve konforlu bir ortam oluşmasını sağlar.

 • Ses yalıtımı

Gazbeton, DIN 4109’a göre tek katmanlı duvarlar için sağlanması gerekli olan ses yalıtım direnç değerlerine sahiptir. Gaz beton gözenekli yapıdadır. Bu özelliği sayesinde aynı ağırlığa sahip diğer kagir duvar malzemelerinden 2 dB (desibel) daha iyi ses yalıtımı sağlar.

 • Milimetrik ölçüler ve kolay işlenebilirlik

Gaz beton milimetrik ölçülerde boyutlandırılarak ahşap gibi kolayca işlenebilen bir malzeme olduğundan matkap ile delme, rendeleme, çivi çakıp vidalama, tesisat için kanallar açma işlemleri kolayca yapılabilir.

 • Yeniden değerlendirme, iyileştirme ve atık

Gaz beton geri dönüşüme uygun bir malzeme olduğundan, inşaat sahalarında ve yıkım alanlarında, ayrılmış ve sınıflandırılmış gazbeton atıkları toplanarak yeniden değerlendirilebilmektedir.

Kısaca Gaz Betonun Özellikleri Nelerdir?

 • Yüksek ısı yalıtımı sağlar.
 • Hafiftir.
 • Sağlamdır.
 • Yanmaz.
 • Ses yalıtımı sağlar.
 • Kolay işlenir.
 • Milimetrik ölçülerdedir.
 • Sağlıklı mekanlar yaratır.
 • Çevre dostudur.

Daha detaylı bilgi için Ytong sayfasına bakabilirsiniz.

Gaz Beton Üretim Süreci

Kuvarsit, çimento, kireç ve alçı taşı, gaz beton yapı malzeme ve elemanları üretiminde kullanılan ham maddelerdir. İnce, toz kıvamında öğütülür. Daha sonra bu malzemeye su ve gözenek oluşturucu alüminyum ilave edilir. Elde edilen karışım, kalıp arabalarına dökülür. Korozyona karşı korunmuş çelik hasır donatılar kalıba yerleştirildikten sonra yapı elemanları üretiminde döküm işlemi yapılır. Döküm sonrasında karışım, sıcaklığı sürekli kontrol altında tutulan bekleme tünelinde 3-4 saat süreyle sertleşmeye bırakılıp kesim sertliğine ulaşması beklenir. Ürün, bilgisayar kontrollü kesim tezgahlarına alınarak, istenilen boyutlarda ve de milimetrik duyarlılıkta kesilir. Kesim işleminden çıkan gaz beton ürünleri otoklavlara alınır. Yaklaşık 12 saat süren, 12 atm basınçlı ve 190°C sıcaklıkta doygun buhar kürüne tabii tutulduktan sonra, kalite kontrol işleminden geçirilir ve piyasaya sunulur.

Gaz Beton Isı Yalıtım Levhası

İlk olarak Almanya’da geliştirilen gaz beton ısı yalıtım levhası, daha sonra ülkemizde Türkiye Gaz Beton Üreticiler Birliğine üye kuruluşlar tarafından tamamıyla “inovatif” bir ürün olarak üretilmiştir. Ürüne “Ulusal Teknik Onay” (UTO) belgeleri alınmıştır. Şu anda üretilen ürün TS 13729 standardındadır. Bu ürün yapı malzemeleri sektöründe bir devrim niteliğinde kabul edilmektedir. Isı yalıtım levhasının ısıl iletkenlik değeri 0,044-0,048 W/mK’dır.  Başka bir deyişle ısı yalıtım levhası mineral esaslı, masif ve yanmaz bir ısı yalıtım malzemesidir. Isı yalıtım levhaları, bina iç ve dış cephelerinin ısı yalıtımında kullanılmaktadır. Ayrıca bodrum, kat ve otopark tavanlarının ısı yalıtımında, teras ve çatı ısı yalıtımında da kullanılmaktadır.

Özellikleri:

 • Yüksek ısı yalıtımı sağlar: λh = 0,044-0,048 W/mK
 • Isıl performansı zamanla değişmez
 • A1 sınıfı “hiç yanmaz” bir malzemedir
 • Ses yalıtımı eş değer yalıtım malzemelerinden üstündür
 • Masif bir malzemedir
 • Difüzyon yapabilme özelliğine sahiptir μ≤ 5
 • Kolay işlenir
 • Hızlı uygulanır
 • Geri kazanılabilir ve çevre dostudur.

Örgü Tutkalı

Özellikle gaz beton, duvar ve yapı malzemeleri için geliştirilmiştir. Gaz beton tutkalı, blokların birbirine yapışmasını sağlar. Böylece ısı köprüsü oluşmaz. Toz halindeki tutkal ham maddesine, sadece su ilave edilir. Bir el matkabına takılan karıştırma ucuyla karıştırılır. Kullanıma hazır hale getirilen gaz beton tutkalı; toz halinde, neme karşı korunmuş 25 kg`lık torbalar içinde piyasaya sunulur. Gaz beton tutkalı, TS EN 998-2’de verilen ‘ince tabaka harcı’ değerlerine uygun olup tutkal sarfiyat miktarları için üretici firmaların internet sitelerine bakılabilir.

Gaz Beton Fiyat

Gaz beton fiyatları konusunda güncel bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir ya da firmamızı arayabilirsiniz.

Kdz Ereğli Ytong
Kdz Ereğli Ytong

Ytong

Ytong, halk arasında gaz beton olarak da bilinir.

Ytong Fiyatları

Ytong güncel fiyatları ile ilgili olarak müşteri temsilcimizden bilgi alabilirsiniz.

Nuh Beton

Çağdaş inşaat teknolojileri ve hazır beton kullanımının önde gelen kuruluşlarından olan Nuh Beton A.Ş., dünya standartlarında hizmet veren, sektörün önemli oyuncularından birisidir.

Nuh Gaz Beton

Nuh gaz beton blokları; betonarme, çelik, ahşap ve prefabrik gibi yapı sistemlerinde ve yığma yapılarda taşıyıcı iç ve dış duvar malzemesi olarak kullanılır.

Geçmeli Gaz Beton

TSE EN 771-4 standartlarına uygun üretilen, gaz beton geçmeli duvar blokları, düz duvar blokları gibi, binaların iç ve dış duvarlarında kullanılır.

Gaz Beton Lento

Gaz beton lentolar, duvar bloklarının tamamlayıcı donatılı elemanları olup dolgu ve yığma duvarlarda kapı, pencere üst ve altlarında kullanılırlar. Isı köprülerinin oluşması önlenir. Uygulama sırasında gazbeton lentoların mutlaka örgü tutkalı üzerine oturtulmaları gerekir ve bindirme paylarının belirlenen ölçülerden az olmamasına özen gösterilmelidir.

Gaz beton lento, duvar bloklarını tamamlayıcı donatılardır; duvarlarda, kapılarda, pencerelerde açıklıkların giderilmesinde kullanılır.

5’lik Gaz Beton

5 cm kalınlığında gaz beton tuğlasıdır.

7,5’luk Gaz Beton

7,5 cm kalınlığında gaz beton tuğlasıdır.

10’luk Gaz Beton

10 cm kalınlığında gaz beton tuğlasıdır.

12,5’luk Gaz Beton

12,5 cm kalınlığında gaz beton tuğlasıdır.

13,5’luk Gaz Beton

13,5 cm kalınlığında gaz beton tuğlasıdır.

15’lik Gaz Beton

15 cm kalınlığında gaz beton anlamındadır.

20’lik Gaz Beton

20 cm kalınlığında gaz beton demektir.

25’lik Gaz Beton

25 cm kalınlığında gaz beton demektir.

Hintonk

Arama motoru verilerine göre Ytong yerine bazı kişiler hintonk yazmaktadır.

Huyonk

Arama motoru verilerine göre Ytong yerine bazı kişiler huyonk yazmaktadır.

Hiyonk

Arama motoru verilerine göre Ytong yerine bazı kişiler hiyonk yazmaktadır.

Yıtong

Arama motoru verilerine göre Ytong yerine bazı kişiler yıtong yazmaktadır.Kdz. Ereğli gaz beton güncel fiyatları için müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Translate »
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Balcı Beton İnşaat Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız