Kdz Ereğli Demir - Balcı Beton İnşaat

Kdz Ereğli Demir

Balcı Beton İnşaat’ın Kdz. Ereğli’deki işletmesinde her türlü inşaat demirini bulmanız mümkün olup size özel çözümler sunulmaktadır. 50 yılı aşkın deneyimi ile Kdz Ereğli ve çevresine hizmet veren Balcı Beton İnşaat, Zonguldak Ereğli’de inşaat sektörünün önemli tedarikçilerinden biri konumunda bulunmaktadır.

Demir Nedir?

Demir, betonarme elemanlarını oluşturan iki asli unsurdan biridir. Beton, basınca karşı çok iyi çalışan bir malzeme olmasına rağmen çekme dayanımının çok düşük olması depremde problem yaratmaktadır. Bu problemi bertaraf etmek için çekme bölgesindeki gerilmeleri karşılamak üzere, bu bölgeye çelik çubuklar yerleştirilir. İnşaat demiri, betonun gerilme mukavemetini artırmaya yardımcı olan ve “takviye çubuğu” olarak kullanılan bir metaldir.

Demir Hangi Maddeden Üretilir?

Cevher, demirin hammaddesidir. Herhangi bir madenin cevher hükmünde değerlendirilmesi için o madenin kullanımının ve işletilmesinin ekonomik olması oldukça önemlidir.

İnşaat Demiri Nedir?

Betonarme yapılarda inşaat demiri denilen özel şekillendirilmiş çelik, kayma ve çekme gerilmelerini karşılamak amacı ile beton içine konulur. Standart olarak 12 metre boyunda üretilir. Yüzeyindeki nervürler soğukta burulmak suretiyle imal edilmektedir.

Kdz Ereğli Demir

10 Maddede İnşaat Demiri Çeşitleri

 1. Karbon Çelik Demiri

Karbon çeliği inşaat demirleri, karbon çeliğinden yapılır ve karbon renginden dolayı genellikle siyah çubuk olarak adlandırılır. Ağırlıkça %0.05 ila 1.7 karbon içerir. Karbon çeliğinin sunduğu çekme mukavemeti oranı, en iyi seçim olmasının ana nedenidir. Karbon çelik çubuklarla ilgili tek sorun, kolayca paslanmalarıdır. Neme ya da suya maruz kalan yapılarda kullanımı bu nedenle tercih edilmez.

 1. Çelik Hasır

Bu tip demirler çelik tel ve kaynaklı tel örgü oluşturmak amacı ile dik açılarda düzenlenmiş ve tüm çelik tel geçişlerinde elektrikle kaynaklanmış bir dizi çelik telden yapılır. Zeminin iyi sıkıştırıldığı zemin üstü plakalarda kullanılabilir. Daha ağır kaynaklı tel kumaş üretimi, duvarlarda ve yapısal zemin döşemelerinde kullanılabilir. Bu tip demirler genellikle yol kaplamalarında, kutu menfezlerde, drenaj yapılarında ve küçük beton kanallarda kullanılır.

 1. Sac-Metal Demiri

Bu tarz demirlerin çelik sacdan üretimi yapılmaktadır. Merdiven, çatı ve döşemelerde kullanılmaktadır. Sac-metal takviye, düzenli aralıklarla delinmiş deliklerle yaklaşık on altı inç derinliğinde oluklu kıvrımlara bükülmüş tavlanmış çelik sac parçalardan oluşur.

 1. Epoksi Kaplı İnşaat Demiri

Epoksi kaplı inşaat demirleri pahalıdır ve tuzlu su ile temas edecek yerlerde veya korozyon probleminin yakın olduğu alanlarda kullanılır. Tek sorun, kaplamanın çok hassas olabilmesidir. 

 1. Avrupa İnşaat Demiri

Bu tip inşaat demirleri daha uygun maliyetlidir. Ancak deprem, kasırga vb. gibi doğal olayların olabileceği alanlarda tercih edilmemektedir. Bu inşaat demirleri tipik olarak manganezden yapılır, bu nedenle daha kolay bükülme eğilimindedirler. Depremler, kasırgalar veya hortumlar gibi ağır hava koşullarına veya jeolojik etkilere açık alanlarda kullanıma uygun olmamakla birlikte uygun maliyetli olabilirler.

 1. Paslanmaz Çelik Demir

Bu tip demirler, galvaniz dirençlidir. Korozyon eğilimi olan alanlarda kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik, karbon çeliği takviyeli alternatif bir takviye çeliği çubuğu olarak kullanılabilir. Paslanmaz çelik takviye çubuklarının kullanılması galvanik korozyon oluşturmaz ve korozyon sorunları olan veya onarımın zor ve pahalı olduğu alanlarda uygun maliyetli bir çözüm olabilir.

 1. Galvaniz Demir

Galvaniz demirleri, genellikle aşındırıcı alanlar için tercih edilir. Diğer demirlere kıyasla koruma olanağı daha yüksektir. Maliyet açısında en pahalı demir çeşitlerindendir. Karbon yönlendirmeli demire göre korozyona 40 kat daha dayanıklıdır, bu da onları yoğun ıslak ve nemli koşullara maruz kalacak yapılar için ideal hale getirir. Ancak pahalılar.

 1. Genişletilmiş Metal/ Hasır İnşaat Demir

Bu tip demirler, çelik levhaların paralel hat olarak kesilmesi ile üretilir ve daha sonra şekil alması için genişletilme işlemi uygulanır. Genellikle sıva kalınlığına ihtiyaç duyulan tel örgü, kaldırım ve küçük beton yastıkları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Genişletilmiş metal, bir çelik levhanın paralel çizgiler halinde kesilmesiyle yapılır ve daha sonra her kesim arasında bir elmas şekli veya bir kare şekli oluşturacak şekilde genişletilir. Genişletilmiş metal önemli ölçüde sıva kalınlığının gerekli olduğu yerlerde takviye edici olarak kullanılır. Bu demir çeşidi hafif beton yapıyı güçlendirmek amaçlı olarak da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Tel örgü takviyesi, kaldırımlarda, küçük beton pedlerde veya yürünebilir yüzeylerde kullanılabilir.

 1. Cam-Elyaf Takviyeli-Polimer İnşaat Demiri

Maliyeti yüksektir. En önemli özelliği ise asla paslanmamasıdır. Karbon fibere benzer şekilde, bu tür demirler hiçbir koşulda korozyona uğramaz. Bu inşaat demirleri, epoksi kaplı inşaat demirlerinin maliyetinin 10 katına ulaşabilir.

 1. Nervürlü Demir

Bu tip demirler direnci arttırmaktadır. Görünüş itibari ile üzerindeki girinti ve çıkıntılar betonu sıkı tutmasına yaramaktadır. Nervürlü demirler karbon ve mangan elementlerini içermektedir. Ancak karbon oranının %25’i aşmadığına dikkat edilmelidir. Aksi halde kırılma oranı artmaktadır.

Kdz Ereğli Nervürlü İnşaat Demiri

Nervürlü inşaat demiri en sağlam ve kullanım alanı geniş olan demir çeşitlerinden bir tanesidir. Nervürlü demirler, betonu emerek kaymasını önlemektedir. Nervürlü demirlerin katlanabilme ve kaynaklanabilme özelliği vardır. Bu nedenle otoyol, gökdelen, metro, baraj, iş merkezi, gemi gövde yapımında ve binaların yapımında tercih edilen bu demirler genellikle 12 m boyutunda üretilmektedir.

Doğal afetlere karşı kirişler ve kolonları ayakta tutan bu demir çeşitleri binanın dayanımını artırmaktadır.

Kdz Ereğli Firkete Demir

Bu betonarme demiri U harfi biçiminde bükülmüş şekli nedeniyle firkete olarak tanımlanır. Demire firkete adının verilmesinin nedeni, taşınmasını kolaylaştırmak için ortadan ikiye katlanmasıdır.

Kdz Ereğli Düz Demir

Düz demir çubuk şeklinde ve nervürsüz demirdir. Düz demir daha elastik yapıdadır. Kullanım alanları çatı ve kat kirişleri, otoparklar, prefabrik yapılar, kolonlar, fabrika ve binalar, üst geçitler, hangarlar ve çelik konstrüksiyonlardır. Düz demirler malzeme ve zamandan tasarruf sağlar. Aynı zamanda elastik bir yapıları vardır.

Kdz Ereğli Kangal Demir

Kangal halindeki yarı mamul metal demirdir. Kangal demir filmaşin olarak da bilinir. Kare, dikdörtgen, altıgen, yuvarlak ve yarı yuvarlak şeklinde soğuk çekme işlemi için kullanılmaktadır.

Kdz Ereğli Karabük Demiri

Karabük Demir Çelik Fabrikaları veya kısaca Kardemir, Karabük ilinde bulunan demir-çelik fabrikasıdır. Bu fabrika mamülü demirlere Karabük demiri denir. Bölgede üretildiği için diğer daha uzaktaki demirlere göre fiyat avantajı sağlar.  

Kdz Ereğli Demir Fiyatları

GCM Yatırım tarafından 29 Haziran 2022 tarihinde açıklanan raporda dünya genelinde küresel ekonomiye ilişkin endişelerin demir çelik fiyatlarında düşüşü beraberinde getirdiği ifade ediliyor. Ekonomik büyümedeki zayıflamayla ilgili beklentiler demir çelik talebinin daralacağı kuşkularını beraberinde getirdi. Bu da fiyatlardaki sert düşüşlere yol açtı. 2022 yılına 760 Dolardan başlayan çelik fiyatları 3 ayda %18 yükselerek Mart ayında 900 Dolar seviyelerine ulaştıktan sonra resesyon endişeleri ile nisan ayından itibaren fiyatlarda gerileme başladı. Ardından %22’lik düşüşle Haziran sonunda 692 Dolar seviyelerine geriledi. 

Türkiye’de de durum dünyadan pek farklı değil. Fiyatlarda Nisan ayından itibaren yaşanan gerileme sektör şirketlerine olan olumsuz etkilerini Borsa’daki demir çelik hisselerindeki düşüşlerden de anlamak mümkün. Karadeniz Ereğli’de yaşayan vatandaşlardan en sık sorduğu sorulardan biri Kdz Ereğli demir fiyatları oluyor. Demir fiyatları birçok duruma göre değişiklik gösteriyor. İlden ile de değişen fiyatlar tıpkı para birimleri gibi hergün tahmin edilemez iniş çıkışlar yaşıyor. Demir fiyatlarını etkileyen faktörler;

 • Demirin cinsine 
 • Taşıma ücretine, 
 • Hammaddeye yakınlığına, 
 • Hava koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Güncel demir fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayarak firmamızdan en doğru bilgiyi alabilirsiniz. 

Kdz Ereğli demir çeşitleri için Balcı Beton İnşaat olarak size bir telefon kadar yakınız. Alanında uzman ekibimiz ile ihtiyacınız olan ürünleri sizlere sunmaya hazırız.

Translate »
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Balcı Beton İnşaat Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız