Kdz Ereğli Kereste Çeşitleri - Balcı Beton İnşaat
inşaatlık kereste

Kdz Ereğli Kereste Çeşitleri

Kereste Nedir?

En basit tabiriyle ağaç tomruklarının boyuna biçilmesi ile elde edilen nitelikli ürün “Ağaç kereste nedir?” sorusunun cevabıdır.

Silinmiş Kereste Nedir?

Silinmiş kereste, bir diğer yaygın kereste çeşidi olarak bilinir. Silinmiş ismi kerestenin üzerindeki kaba pürüzlerin alınmasından gelmekte olup tek kullanımlık olmayan kerestelerdir. Silinmiş keresteler genel olarak ağır işler için kullanılırlar.

Kereste Çeşitleri Nelerdir?

Çam Keresteler

Kereste türleri, kullanıcılar tarafından kullanım amaçlarına göre farklı farklı tercih edilir. Ülkemizin Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin güneyinde yetişen bir ağaç olan kızılçam, çam kereste çeşitleri arasında önde gelenlerden biridir. Rendelenebilir ve cila yapılabilir özellikleri nedeniyle kızılçam, daha çok iç mekân dekorasyon için kullanılmak üzere sıklıkla tercih edilir. Çamdan üretilen 5×10 kereste ile 10×10 keresteler de sık kullanılan ahşap kereste türleri arasındadır.

Ceviz Keresteler

Ceviz keresteler, mobilya için tercih edilen kereste türlerindendir. Ceviz ağacından üretilen keresteler, az kıymıklı yapıya sahiptir. Bu nedenle eğme bükme uygulamalarına elverişlidir.

Kayın Keresteler

Masif mobilya türleri, kayın kereste ham maddesinden üretilir. Spor ve müzik aletleri ile kontrplak ve parke yapımı gibi alanlarda da sıklıkla tercih edilen kayın kereste, fıçı sanayisinde, odun kömürü ve odun katranı yapımı için de kullanılır.

Meşe Keresteler

Fıçı üretimi için kullanılan bir diğer kereste türü de meşedir. Sert yapılı bir ağaç olduğu bilinen meşe keresteler, gemi ve kayık sanayisinde kullanılan ahşap malzemeler arasındadır. Aynı zamanda odun kömürü ve kapı hammaddesi olarak da kullanılmalarıyla bilinen meşe kereste türleri; pencere, merdiven ve döşeme kaplaması olarak ev dekorasyonunda da kullanılır.

Gürgen Keresteler

Mobilya için kullanılan ağaçlar arasında bulunan gürgen keresteler, ahşap oyuncak üretiminin bir bölümünün yapımında rol alırlar. Gürgen, kereste olarak bakıldığında kaliteli ve dayanıklı kereste türleri arasında yer almakta olup maden direği ya da gemi omurgasının dış basınca dayanıklı olması gereken kısımlarda sık sık kullanılır.

Maun Keresteler

Doğrama ve parke gibi amaçlar için kullanıldığı gibi klasik-modern ayrımı yapmadan, mobilya kaplama işlemlerinde de kullanılan maun kereste ağacının, ülkemizde yetişmemesi nedeniyle ithal edilmektedir.

Ladin Keresteler

Basit işlenebilir olması sebebiyle iç marangozluk işlemlerinde kullanılan ladin keresteler, iyi yapışma ve çivi vidalama özelliklerine sahiptir. Bu nedenle kutu sandık yapımında da kullanılmaktadır.

Kereste Ahşap Kullanım Alanı

Kereste ahşabın kullanım alanı olarak bakıldığında; ağacın çeşidine, sertliğine ve yumuşaklığına göre karşımıza çok farklı şekillerde çıkar.

Kullanım için tercih edeceğiniz ıhlamur kereste ya da çam kerestesi tercihinde fiyatları karşılaştırmanız gerekir. Kullanım hedefi, kereste fiyatları haricinde ilk sırada yer alır. Kavak kereste, ağacın yapısından dolayı yumuşak ve gevşek olup sert ve dayanıklı ürün yapımına uygun bir ürün değildir. Bu nedenle kavak kereste daha çok kaplama için kullanılan bir kereste çeşididir. Fiziki etkilere dayanıklılığı düşük olmasına karşılık tutkal ile çok iyi bağlanan kavak kereste bu sebeple dış mekân kullanımında değil de daha çok iç mekan için seçilmelidir. Kaplama ve kontrplak üretimi için basit kesimi sebebiyle tercih edilen bir türdür. 

Kavak kereste fiyatları, diğer kereste çeşitleri gibi farklılık gösterir. Mevsim ve hammaddeye yakınlık fiyatı etkileyen faktörlerdir. Ihlamur, yumuşak ağaçlar arasında en yaygın türdür. Kereste olarak da yumuşak bir yapıya sahip olan ıhlamur, kerestenin kavak kereste gibi fiziki etkilere dayanma gücü çok düşüktür. Fırınlama sırasında çok çektiği gibi açık havada ve değişken iklim koşullarında çabuk bozulan bir yapıya sahiptir. Kontrplak üretmek isteyen sanayi kuruluşları için oldukça elverişli bir hammadde olarak bilinir. Ayrıca ayakkabı kalıbı ya da oyma sanatlarına da uyumludur. 

Kestane kereste ise dış alanda kullanılacak kereste türleri içinde en az çam kereste kadar pozitif sonuç verebilir. Kullanım amaçları bakımından iç ve dış mekan kullanımları için çam kereste ya da kestane kereste kullanmak mantıklı olacaktır. Çam kereste güncel fiyatları için bizimle iletişime geçiniz. Ahşap pergole, bahçe masaları, ahşap pencere doğramalarında tercih edilmektedir. Oyun parkları ve park mobilyalarının ahşap seçimlerinde özellikle meşe kereste türlerine benzemesi ve fiyat bakımından daha avantajlı olması sebebiyle tercih edilir. Dış mekan gibi iç mekanda meşe taklidi olarak bu keresteler kullanılabileceği gibi ayrıca dış kullanıma uyumlu yapısı sebebiyle çatı kereste fiyatı seçenekleri arasında da ön plana çıkar. 

Silinmiş kereste türleri seçiminde dayanıklı ağaç türlerine yönelmek, damar önünün boyuna doğru olması ya da kereste yüzeyinde yer almamasına dikkat etmek gerekir. Çam ya da ladin gibi ağaçlardan yapılması gereken silinmiş kereste, parlak bir görüntü ve hoş kokuya sahiptir. Silinmiş kereste, inşaat kerestesi olarak da bilinir. Bu nedenle silinmiş kereste, çatı iskelesi ve tavan döşemesi gibi dayanıklılık gereken alanlarda değerlendirilebilir.

Çam Kereste

Doğru Kullanım İçin Doğru Kereste Seçimi

Ahşap, yüksek taşıma gücü olan bir ürün olmasının yanı sıra  yapısı gereği doğal bir üründür. Bu nedenle doğa koşullarına karşı betondan daha dayanıklıdır. Ayrıca bakımı da basittir. Ahşap kereste türleri, kolay takım ve söküm imkânı verdiği gibi binaya da fazladan yük vermez. Ahşap kereste kullanımı yaparak en yüksek yararı elde etmek için dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak ahşap kereste türüne dikkat etmektir. Dişbudak kereste, mobilya ve iç mimaride kullanılır. Kereste endüstrisi terimleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kalıplık Kereste

Beton kalıp dökümünde; çatı inşaatlarında, kolon veya kiriş olarak kullanılan çeşitli boydaki keresteler, kalıplık kereste olarak değerlendirilmektedir. Kalıplık keresteler; kızılçam, karaçam, ladin ve benzeri ağaç türleri olabilmektedir.

İnşaatlık Kereste

Sarıçam kereste gibi inşaatlarda kullanılacak olan dayanıklı her türlü kerestelere ise “inşaat kerestesi” denilir. Yapılacak olan inşaatın çeşitli evrelerinde, iskelet ve beton atma öncesinde, kalıpların hazırlanmasını sağlamak inşaat kerestelerinin kullanım amacıdır.

Çam Kereste

Yumuşak ağaç ailesine ait bir ağaç olan çam, lifli bir yapıya sahiptir. Ülkemizde yetişen en yaygın ağaç türü olup dört farklı türü bulunmaktadır. Sibirya, İskandinavya ve Doğu Avrupa bölgelerinde yetişen çam, daha kalitelidir. Bu nedenle ithal çam kerestesi olarak özellikle tercih edilmektedir. Çam kerestesi, geniş bir kullanım alanına sahip olup hem iç hem de dış mekan kullanımı için uygundur.

Kavak

Çok yumuşak, kaba ve gevşek yapılı olan kavak; uygun koşullarda az çalışır, az çatlar ve kolay kesilir. Ancak aletlerin kesici ağızlarını çabuk köreltir. Tutkalla iyi bağlantı kuran kavağın, fizik etkilerine dayanımı zayıftır. İyi boyanmakla birlikte zor verniklenir. İyi bir kör ağaçtır. Astar kaplama olarak kullanılır. Resim masası ve plançete vb. yerlerde ve ayrıca kibrit üretiminde, mobilyaların iç bölümlerinde kullanılmakta olup yapı kerestesi olarak ta değerlendirilir. Masif ve kaplama olarak satılan kavak kerestesinin, sert ağaç standardına göre ölçülendirilmesi gerekir.

Karaçam

Kereste alanındaki rolü çok büyük olan Karaçam, özellikle inşaat keresteleri arasına girebilen bir çam türü olduğu için normalin üstünde talep görmektedir.

5×10 3 mm

Boyut 5×10 kereste olarak bilinir. Ancak kesme, biçme, kurutma ve planya işlemlerinden sonra ahşap ölçüldüğünde 4,4 cm x 9,8 cm olarak görülür. Genellikle 4 ve 6 metre boylarında satışı yapılmaktadır.

10*10 3 mm

10×10 kalınlık ve genişliği ifade eder. Yani kalınlık 10 cm genişlik 10 cm demektir.

Çatı Malzemeleri

Çatı kaplama işlemleri, çok çeşitli ham maddelerden üretilerek kullanılan çatı kaplama levhaları ile yapılmaktadır. Çinko, pvc, sac bakır ve alüminyum çatı malzemelerinden bazılarıdır.

Çatı kaplama çeşitlerinden bazıları ise madde madde şöyledir:

  • Sandviç Panel
  • Sac Kaplama
  • Atermit Kaplama
  • PVC Kaplama
  • Kiremit Kaplama
  • Shingle Kaplama
  • Ahşap Malzemeler
Kereste Fiyatları

Ahşap

Ağaçtan elden edilen ahşap, lifli olup organik esaslıdır. Çatı elemanları; doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı ve dekoratif malzeme ahşap malzemeler arasında en önemlileridir.

Dekoratif Kereste

Dekoratif ve yapısal ahşap kereste arasındaki temel fark, birinin yük taşıması, diğerinin taşımamasıdır. Yapısal ahşap kereste, binanın yapısını destekler. Dekoratif keresteler ise desteklemezler. İşlevleri şık görünmek üzerine tasarlanmışlardır. Yani dekorasyon amaçlıdır.  Genellikle doğaları gereği yapısalmış gibi görünmek için yapılırlar ancak nihayetinde sadece görünüşleri için oradalar. Örneğin; tasarımında daha rustik görünmesi için tadilat yapmak istediğiniz bir eviniz olduğunu varsayalım. Büyük odada yüksek, sivri bir tavan var ve bina aslında çelikten veya geleneksel 2x çerçeveden inşa edildiğinde, ahşap kirişlerle destekleniyormuş gibi görünmesini istiyorsunuz. Bu kirişler tadilat sırasında kolayca eklenebilir, ancak tavandaki kirişler çatının ağırlığını taşıyanlar olduğundan dekoratif ahşap kereste olarak kabul edilirler.

Tomruk

İşlenmek ve biçilmek için hazırlanmış, kesilip budakları temizlenmiş, ağacın silindir biçimindeki gövdesine tomruk denir. Tomruklar; kayın, sarıçam, kızılçam, meşe ve karaçam gibi ağaçlardan üretilmektedir. Orman ürünleri arasında en yüksek ve değerli ürün tomruktur. Tomruk, inşaatlık kereste ve palet tahtası imalatında kullanılır. Ayrıca ağaç ev yapımında da, evi inşa etmek için kullanılır.

Süslü Alın Tahtası

Kullanılacak alana göre istenilen ebatlarda üretilebilen alın tahtalarına, kenarları oyma işleminden geçerek çeşitli şekiller verilir. Estetik görünümünden dolayı genelde saçak kenarlarında kullanılır.

12’lik Tahta

Genişliği 12 cm olan tahtayı ifade etmektedir.

15’lik Tahta

Genişliği 15 cm olan tahtayı ifade etmektedir.

18’lik Tahta

Genişliği 18 cm olan tahtayı ifade etmektedir.

20’lik Tahta

Genişliği 20 cm olan tahtayı ifade etmektedir.

Kereste Fiyatları

Kdz Ereğli kereste fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.

Translate »
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Balcı Beton İnşaat Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız