Kdz Ereğli OSB Çeşitleri - Balcı Beton İnşaat
kdz-eregli-osb-çeşitleri

Kdz Ereğli OSB Çeşitleri

OSB Nedir?

OSB levha, İngilizce ‘yönlendirilmiş yonga levha’ anlamına gelen Oriented Strand Board teriminin kısaltması olup rutubete, darbeye dayanıklı ahşap malzemedir.

OSB esnek yapısı ve dekoratif görünümü nedeniyle özellikle ABD ve Kanada’da çatı ve duvar kaplama malzemesi olarak uygulanmaktadır. Standard olarak 122×183 cm ebadında üretilen ahşap esaslı levha olan OSB, kalitesi ve dayanımıyla diğer ahşap esaslı ürünlere kıyasla, üstün özelliklere sahiptir. Çünkü OSB özel tesislerde, neredeyse hiç el değmeden, tamamen teknolojik ortamda, ince hesaplarla, elektronik nem kontrollü ortamda, kendi kendine kontrollü makinelerle ebadına uygun olarak üretilmektedir. Ahşabın muadili ve kullanıldığı hemen hemen bütün mekânlarda kullanılma imkanı olan OSB, kullanılan tutkal tipine göre suya ve neme, son derece dayanıklı olarak üretilebilir.

Taşınması ve nakliyesi kolaydır. Yapı güvenliğini artırır. Dekoratiftir, taban ve tavan kaplamasına elverişli olup neme, küfe ve böceklenmeye karşı dayanıklıdır.

Kullanım Yerleri ve Teknik Özellikleri

OSB, kalite derecelerine göre üretilmekte olup dünya standartlarında 4 derecesi vardır. Bu dereceler OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4 olarak isimlendirilir. Kalite, numaralar arttıkça yükselir. Ayrıca bu numaralandırma OSB’nin kullanılması için gereken yerleri ve şartları işaret eder. 

OSB’nin kullanım yerlerini ve teknik özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • OSB-1, ambalaj sanayinde; sandık, kutu, palet vb. malzemelerin imalatında kullanılır.
 • OSB-2, inşaatlarda; iç cephe duvar bölme malzemesi ve yer döşemesi olarak tercih edilir.
 • OSB-3, suya ve rutubete dayanıklı olduğu için binalarda çatı kaplama malzemesi olarak kullanılır.
 • OSB-4 de, çatı kaplama malzemesi olarak kullanıldığı gibi, dış cephelerde ve de beton kalıp malzemesi olarak da tercih edilebilmektedir.
 • Genel olarak, çatı kaplama ahşabı olarak bilinen OSB, cephe kaplaması altında da kullanmak mümkündür.
 • OSB‘nin dekoratif taban ve tavan kaplaması olarak kullanılabilme imkanı da vardır.
 • OSB mobilya imalatında kullanılabilir.
 • OSB beton kalıbı veya inşaat kerestesi olarak da uygulanır.
 • Özetle OSB, kullanım alanı, dayanıklılığı, fiyat avantajı, standart ebatta oluşu, uygulama kolaylığıyla, yüzyılımızın en işlevsel ahşap malzemesi olarak öne çıkmaktadır.
Osb Çeşitleri

OSB Su Geçirmez

OSB, su geçirmez, ısıyla sertleşen yapıştırıcılar ve çapraz yönlendirilmiş katmanlar halinde düzenlenmiş dikdörtgen şekilli ahşap şeritler kullanılarak yapılan bir üründür. Yaygın olarak kullanılan, çok yönlü bir mühendislik  ahşap panelidir. Mukavemet ve performans açısından kontraplak ile benzerdir. Sapmaya, bükülmeye ve bozulmaya karşı dayanıklıdır. OSB levhalarının lif levha ve yonga levha üretimlerden farkı şudur: Daha büyük yonga boyutlarının kullanılmasının yanı sıra yonga taslağının serilme şeklinin farklılığıdır. OSB üretiminde dış tabaka yongaları, levha boyuna göre aynı yönde şekillendirilip serilir. Orta tabaka yongaları ise genelde dış tabaka yongalarına dik açı yapacak şekildedir. Bu yongalar levha eni yönünde serilirler.

OSB nasıl yapılır?

OSB, 8 ila 15 santimetre uzunluğunda ahşap tellerden yapılmıştır. Ağacın tamamını kullanır. Ancak bu ağaçlar genellikle kullanılmayacak olan eğri, budaklı ve deforme olmuş ağaçlardır. OSB bol, küçük çaplı kavak ağaçlarından yapılır. İpler, su geçirmez reçine ile karıştırılırlar ve daha sonra ısı ve basınç altında birbirine yapıştırılan kalın paspaslar içinde bir araya getirilirler. Sonuç, gelişmiş özelliklere ve yüksek mukavemete ve suya dayanıklılığa sahip, sağlam ve tek tip yapı panelleridir.

OSB Levha Özellikleri

İşlenebilirlik: Kolayca testere ile kesilir. Matkapla delinir. Çivilenir ve vidalanır. Rendelenir, törpülenir ve zımparalanır.

Tespit edilebilirlik: Her yöne bakan iç katmanlar sayesinde, ahşabın çalışması durumunda dahi çivinin panelin içinde sıkıca kalmasını sağlar.

Isı direnci: Bir malzemenin ‘Termal Direnç’ seviyesini belirleyen R değeridir. Bu değer, OSB’nin uygulandığı yere ve uygulama şekline göre değişkenlik gösterdiği gibi malzemenin yoğunluğu ve kalınlığı da bu seviyeyi etkiler. OSB nin değeri 1,32’dir.

Boyanabilirlik: Her türlü ahşap boyası ile OSB panelleri boyanabilir.

Ağırlık: OSB panellerinin standart ağırlığı, 640 kg/m3’tür.

Süreklilik: OSB ahşap panelleri neme, suya en dayanıklı ahşap cinsidir. Bu nedenle diğer ahşaplarla karşılaştırıldığında en iyi performansı gösterir.

Yapıştırılabilirlik: OSB ahşap panelleri, her türlü ahşap yapıştırıcısı tutkal ile yapıştırılabilir.  

OSB Levha Nerelerde Kullanılır ?

 • Çatı kaplamaları,
 • Shingle altı levhası,
 • Yer döşemesi,
 • Kombine ve tek uygulamalarda
 • Mağaza, dükkân yapımı ve dekorasyonunda
 • Baraka ve prefabrik yapıların iç bölümlerinde
 • Her türlü dekorasyon işinde
 • Ambalaj sanayinde
 • Depo, sahne, spor salonu, okul gibi mekânlarda
 • Marangozluk uygulamalarında
 • Neme dayanıklı, düz ve izoleli satıhların yapımında
 • Taşıyıcı zeminler, duvar ve ara bölme yapılarında
 • Duvar kaplamalarında
 • Siding altında
 • Ahşabın kullanıldığı her yerde
Osb Kullanımı

OSB diğer ürünlerle nasıl karşılaştırılır?

Kontrplak gibi, OSB de sıklıkla tercih edilen bir üründür ve birçok yaygın kullanımı nedeniyle tercih edilir. OSB, kontrplaktan daha büyük paneller halinde üretilebilir. Kontrplak ile karşılaştırıldığında; OSB daha ağırdır ve ıslandığında, özellikle panel kenarlarından daha fazla şişer, suyu kontrplaktan daha uzun süre tutar. Farklılıkları ne olursa olsun, OSB ve kontrplak, aynı dayanıklılık ve yapısal performans standartlarını karşılamak üzere üretilmiş karşılaştırılabilir ürünlerdir. Yine de OSB, olağanüstü hafiflik gücü ve dayanıklılık sağlar.

OSB, yüksek kaliteli iğne yapraklı ağaçtan üretilmiştir. Kaplama şeritleri, telin düzlemi, ahşabın damarına paralel olacak şekilde temiz, kabuğu soyulmuş ahşap kütüklerin yanından hassas bir şekilde dilimlenir. Bu taze kesilmiş şeritler daha sonra kurutulur, sınıflandırılır ve sentetik reçine bağlayıcısı ve tanımlanmış parafin emülsiyonu kısmı ile harmanlanır.

SFC tarafından üretilen OSB, eğilme mukavemeti nedeniyle, ahşap çerçeveli yapılar için tasarlanmış nihai ahşap üründür. SFC OSBar’ın üstün teknik parametreleri, ahşabın doğal özelliklerini koruyan, dikkatle kontrol edilen bir işlemin sonucudur. Hafif ve düzgün ahşap yüzeyi ile çekici bir doğal görünüm sağlar ve çeşitli dekoratif uygulamalar için kullanılır.

NEDEN OSB İLE YAPILMALI?

 1. Dayanıklı ve verimli, hızlı ve ucuzdur.
 2. Malzemenin işlenmesi ve montajı kolaydır; orta büyüklükte bir ev birkaç hafta içinde inşa edilebilir.
 3. Yapının düşük ağırlığı, geleneksel bir temel için gerekli olan beton ve diğer malzemelerin tasarrufu anlamına gelir.
 4. OSB kullanan bir yapının ısı yalıtımı çok daha yüksektir.
 5. Malzemenin esnekliği ve konstrüksiyonun düşük ağırlığı nedeniyle depreme karşı direnci arttırılmıştır.
 6. Çevreyi korursunuz, OSB %100 geri dönüştürülebilir.
 7. Hammadde olarak diğer malzemeler yerine ahşap kullanılarak her yıl 100.000 konut daha yapılsa, CO2 emisyonları 3 milyon ton azalacaktır.

OSB’NİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

 • Yüksek düzeyde boyutsal kararlılık, homojenlik ve levhanın homojen yoğunluğu.
 • Olağanüstü düşük kalınlık toleransları ve minimum hacim değişiklikleri.
 • Su buharlarının difüzyonuna karşı yüksek direnç – OSB Premium (OSB-3) yüzeyi difüzyon direncini arttırır. Su damlacıkları nüfuz edemez ve yüzey kire karşı ek bir koruma sağlar.
 • Mükemmel eğilme, basınç ve çekme mukavemeti.
 • Eklem sıkışmasına karşı yüksek mukavemet.
 • Deliklerin yuvarlak olmamasına ve çivilerin çıkarılmasına karşı yüksek mukavemet.
 • Ana eksenin yüksek gerilime karşı mukavemetinin son derece iyi olması.
 • Geleneksel montaj aparatları sayesinde kolayca takılabilirlik durumu.
 • Geniş boyut yelpazesi.
 • Geleneksel ahşap işleme aletleriyle işlendiğinde mükemmel performansları nedeniyle uygulamalar için yüksek esneklik.
Osb Satın Al

OSB STANDART

OSB Standardı, Avrupa normlarına (EN 300) göre üretilmiş ve test edilmiştir. Levhaların teknik parametreleri, kuru koşulların yük taşıma yapısına tam uyumludur.

OSB STANDART uygulamaları;

 • Duvar ve tavan panelleri olarak iç elemanlar için konstrüksiyon
 • Döşemeli mobilya imalatı için taşıyıcı yapı
 • Dekoratif malzeme olarak
 • Raf üretimi
 • Taşıma amaçlı ambalaj üretimi (sıvı taşıma hariç)
 • Taşıma sırasında yükü sıkıştırmak için

Çatı Malzemeleri

 1. Metal çatı kaplama malzemeleri
 2. Kil kiremit çatı kaplama malzemeleri
 3. Bitümlü çatı kaplama malzemeleri
 4. Plastik esaslı çatı kaplama malzemeleri
 5. Çimento esaslı çatı kaplama malzemeleri
 6. Diğer çatı kaplama malzemeleri

OSB levha

İnşaatta, özellikle yük taşıma uygulamaları için uygun, mekanik özelliklere sahip bir malzeme olan OSB, günümüzde özellikle son 10 yıldır yapısal panel pazarının % 66’sını yöneten kontraplaktan daha popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

Yonga Levha

Yonga levha nedir sorusunun cevabı odun yongaları, talaş veya kereste fabrikası talaşlarının sentetik bir reçine veya başka bir bağlayıcı ile bağlanmasıyla elde edilen atık odun ürünü olmasıdır. Sunta olarak da bilinmektedir.

Ahşap Levha

Birbirine ısı ve basınç etkisiyle bağlanmış ahşap liflerinden yapılan levhalardır.

Çatı Kaplama Malzemesi

Çatı kaplama malzemeleri arasında doğal taş, seramik, kamış, ahşap, fotovoltaik, cam, tekstil gibi ürünleri sayabiliriz.

Ahşap tabaka

Sert veya yarı rijit (sert) bileşenlerden yapılmış doğrama duvar kaplaması. Bunlar geleneksel olarak birbirine kenetlenen ahşaptır.

Kronospan

Kronospan; Avusturya, Kıbrıs, Lefkoşa merkezli döşeme, mobilya ve ahşap çerçeveli evler gibi uygulamalarda kullanılan ahşap esaslı paneller üreten ve dağıtan uluslararası bir şirketin adıdır.Uzman müşteri temsilcimizden Kdz Ereğli OSB fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Translate »
Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Balcı Beton İnşaat Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız